środa, 16 lipca 2014

Sposoby podróżowania: SAMOLOT

Przemieszczanie się samolotem jest najszybszym i w ostatnich latach bardzo tanim sposobem podróżowania. Pozwala na pokonanie znacznych odległości, dostarczając jednocześnie kilka dodatkowych wrażeń oraz widoków niedostępnych z poziomu ziemi. Tanie latanie wiąże się jednak z kilkoma ograniczeniami. Chcąc podróżować maksymalnie tanio zazwyczaj trzeba zrezygnować z komfortu i tak też się dzieje podczas lotów. Kosztem ceny rezygnujemy z posiłków w trakcie lotów, wygodnego miejsca, lądowania na głównych lotniskach oraz z bagażu nadanego. W porównaniu z tradycyjnymi liniami lotniczymi, linie niskobudżetowe wprowadziły szereg innych niedogodności, ale dopóki nie wprowadziły miejsc stojących jesteśmy w stanie je zaakceptować, bez zmrużenia oka. Chociaż jakby miejsca stojące gwarantowały jeszcze niższe ceny…





Obecnie na rynku europejskim jest kilka super niskobudżetowych przewoźników, którzy stacjonują także w Polsce. W naszym kraju królują Ryanair oraz WizzAir, posiadają bardzo rozbudowaną siatkę połączeń z kilkunastu głównych miast i pozwalają na przeloty już od 25 zł, zarówno na trasach międzynarodowych, jak i krajowych. Niewiele droższymi liniami są Norwegian oraz EasyJet, natomiast lista portów, które obsługują te linie w Polsce jest krótsza. Warto jednak wziąć je pod uwagę planując loty z przesiadkami lub uwzględniając wyloty z Berlina, Pragi, Wilna lub kilku innych miast europejskich gdzie można się dostać za pomocą tanich przewoźników autobusowych już od 2 zł. Poza liniami typowo niskobudżetowymi warto także obserwować promocje linii tradycyjnych, gdyż ceny potrafią być bardzo atrakcyjne. Jak, gdzie i kiedy szukać tanich lotów to opiszemy już wkrótce.


Przed zdecydowaniem się na ten środek transportu należy wcześniej wziąć kilka czynników pod uwagę i uwzględnić je w kosztorysie. Miejsca przylotów i odlotów często, aczkolwiek nie zawsze bywają oddalone od dużych miast. Odległość ta może przekroczyć 100 km, a przedostanie się z lotniska może kosztować kilkadziesiąt złotych. Warto, więc sprawdzić czy do lotniska kursuje transport publiczny oraz jacy prywatni przewoźnicy obsługują połączenie. Przykładowo w Barcelonie WizzAir ląduje na lotnisku głównym El Prat i przejazd autobusem miejskim do centrum kosztuje 2 €, natomiast Ryanair startuje z Girony, a przejazd kosztuje około 16 €. Poza kosztami dotarcia na lotnisko problemem czasami okazuje się późna godzina odlotu/przylotu, kiedy trudno jest znaleźć jakiekolwiek połączenie. Warto jeszcze w tym miejscu zaznaczyć, że samo miasto, które ma lotnisko może być celem. Girona, Nykoping, Bergamo, Beauvais-Tille okazują się bardzo malowniczymi miejscowościami, gdzie warto spędzić trochę czasu.


Kolejną ważną rzeczą do uwzględnienia jest bagaż. W celu zaoszczędzenia można zrezygnować z bagażu nadanego i lecieć tylko z darmowym, podręcznym. Każdy przewoźnik ma podane konkretne wymiary, za przekroczenie, których pobierane są dodatkowe, wysokie opłaty. W zależności od linii dopuszczone są dwa bagaże podręczne (Ryanair) lub jeden (pozostali przewoźnicy) i sprowadza się do dużego plecaka szkolnego lub małej walizki. Drugim kryterium, które jest stosowane do bagażu jest limit wagowy 10 kg. O ile nigdy się nie spotkaliśmy z ważeniem bagażu podręcznego, to plecaki, które wizualnie przekraczają dopuszczone rozmiary bywają sprawdzane. Warto tutaj podkreślić, że jeden bagaż podręczny to jedna sztuka torby i nie jest respektowany bagaż plus mała damska torebka. Poza ograniczeniami stawianymi przez przewoźników należy także uwzględnić wymagania lotniskowe. Najbardziej dokuczliwym punktem jest przewóz płynów. Dopuszczone jest przewiezienie płynów w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml oraz łącznej objętości 1 l na jednego pasażera. Oznacza to, że każdy pasażer może wziąć maksymalnie 10 pojemników po 100 ml. Pojemniki można kupić bez problemu w internecie lub przykładowo w IKEI, a gotowe szampony czy żele pod prysznic są do kupienia w drogeriach. Niestety przewiezienie napojów czy dezodorantów w spray’u jest niedozwolone, a zakup w strefie wolnocłowej niestety jest bardzo drogi. Osobną kategorią rzeczy zabronionych stanowią ostre narzędzia (noże, scyzoryki, śledzie do namiotów, wędki, parasole) oraz materiały łatwopalne. Zapalniczka i zapałki teoretycznie są zakazane, ale przechodzą kontrolę, natomiast butla turystyczna z gazem już nie. Żywność natomiast poza jednym przypadkiem przechodziła kontrolę bezproblemowo, mimo, że niektóre kraje wprowadziły zakaz przewozu. Tym jedynym niechlubnym przypadkiem były sery zakupione w Paryżu. Na bramkach w Paryż-Beauvais ser został skonfiskowany, natomiast kilka metrów dalej, w strefie wolnocłowej ten sam ser był do kupienia w cenie znacznie wyższej niż w mieście…


Pomimo dość dużych ograniczeń, bezproblemowo da się spakować w plecak wraz z żywnością na kilka dni. Jeżeli dojdzie się do wprawy to możliwe jest przewiezienie namiotu, śpiworów oraz części żywności na dwutygodniową wyprawę. Oczywiście, jeżeli lecimy w kilka osób to można wykupić jeden bagaż nadany i podzielić się kosztami. Więcej wskazówek na temat pakowania się, i sprzętu pojawi się już wkrótce na blogu.


Jeżeli podróżujemy z dzieckiem poniżej 2 lat to jest możliwość bezpłatnego wniesienia na pokład wózka składanego oraz fotelika samochodowego, bądź łóżeczka. Bilet dla niemowlaka kosztuje tyle samo, co dla dorosłego, nie więcej jednak niż pewna kwota, zazwyczaj mniejsza niż 100 zł za lot. Dziecko może podróżować na kolanach, w specjalnych pasach dostarczanych przez personel pokładowy bądź istnieje możliwość wykupienia dodatkowego miejsca. Niemowlakowi nie przysługuje jednak bagaż podręczny, a jedynie mała torba nieprzekraczająca 5 kg. Wszystkie detale należy sprawdzić na stronie przewoźnika, ponieważ mogą się nieznacznie różnić. Osoby poniżej 16 roku życia muszą podróżować z opiekunem.

Jeżeli zaakceptujemy powyższe utrudnienia i zdecydujemy się na wybór samolotu to należy bardzo dokładnie przemyśleć daty przelotów, oraz kilkukrotnie sprawdzić dane dotyczące pasażerów. Niskobudżetowe linie lotnicze przerzuciły praktycznie całą odpowiedzialność za formalności na klienta, a wszystkie zmiany dokonywane po zakupie są obarczone bardzo wysokimi kosztami. Zmiana danych pasażera kosztuje prawie 200 zł za lot, a zmiana daty lotów kilkadziesiąt złotych plus dodatkowo dochodzi do tego różnica w cenie. Z własnego doświadczenia wiemy, że literówka w nazwisku nie stanowiła problemu, natomiast trudno powiedzieć czy mieliśmy szczęście czy jest to regułą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszelkich odpowiedzi należy szukać na stronie internetowej lub na różnych forach, ponieważ koszt połączenia do CallCenter przewoźników jest rzędu kilku złotych za minutę. Po dokonaniu rezerwacji należy zrobić odprawę online i wydrukować kartę pokładową. Czynności te zrobione na lotnisku bądź telefonicznie są zazwyczaj dodatkowo płatne. Na lotnisku należy być, co najmniej 30 minut przed odlotem, chyba, że przewoźnik na karcie pokładowej poda dłuższy czas. Nie należy na pewno się spóźnić, ponieważ tanie linie lotnicze starają się wykorzystać maksymalnie czas pracy samolotów i napięty harmonogram nie pozwala czekać na spóźnialskich.


Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać, aczkolwiek mniej ważnym jest wybór miejsc. Każdy pasażer ma zapewnione miejsce na pokładzie (sytuacje, kiedy ilość sprzedanych biletów przekroczyła ilość miejsc się zdarzają, natomiast jest to bardzo niewielki ułamek procenta), natomiast jest ono przydzielane losowo bądź króluje zasada: „kto pierwszy ten lepszy”. Oczywiście istnieje usługa wejścia pierwszeństwa na pokład dodatkowo płatna. Jeżeli zależy nam na miejscu przy oknie lub na wszystkich miejscach koło siebie należy ustawić się jak najwcześniej w kolejce wejścia na pokład. Ryanair losuje wszystkie miejsca z rezerwacji obok siebie, natomiast nie zawsze jest to możliwe, WizzAir natomiast stosuje prawo dżungli.


Podróżowanie samolotem może wydawać się skomplikowane, natomiast wszystkie powyższe uwagi są w praktyce bardzo proste, a dostosowanie się do wymogów bagażu pozwala bezproblemowo wylecieć na kilka dni. Ten sposób podróżowania często jest najtańszy i zdecydowanie najszybszy, dlatego my osobiście najczęściej korzystamy z niego. Więcej porad odnoszących się do obejścia opłat dodatkowych, trików stosowanych przy planowaniu bagażu oraz samego wyszukiwania tanich połączeń pojawi się już wkrótce na stronie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz